Reklama
 
Blog | Pavel P. Kopecký

Pozadí Donalda Trumpa

Tímto úsměvným názvem mě oslovila kapitola na Karlově univerzitě obhájené diplomky o transatlantické spolupráci. Svým způsobem jde o název geniální.:-) Uvědomil jsem si nad ním, a to se sarkastickým úsměvem, že extrémní noblesa amerického exprezidenta má zřejmě mimořádný dar hluboce ovlivňovat mnohé. Samozřejmě včetně autorů závěrečných badatelsko-tvůrčích aktů na nejstarším středoevropském vysokém učení. USA jsou prostě vždy planetární inspirací!

Klasický budovatel globálního kapitalismu Donald Trump sice právě vystoupil z hereckých odborů, jež jej hodlaly (tak trochu v souladu s duchem doby) vyloučit pro necharakterní herectví, ale jeho podivné pózy tu s námi vydrží. Infantilní trumpovský typ rozhodně nezůstane „Sám doma“. Ve své univerzálnosti bude kráčet dál, byť je nakrásně samotný Trump politickou mrtvolou. Na jejím pozadí plném neochoty umět prohrávat či respektovat demokratické procesy vyroste ještě mnohé. Trumpovský přístup k politice zůstane obdivován i napodobován mnohými. Mezi nimi stojí za zmínku našinecký europoslanec Alexandr Vondra, který už od minulého režimu představuje mimořádně úzkou spojnici mezi tuzemskou politikou a zájmy amerického velvyslanectví v Praze…

Trump bude nyní pravděpodobně rychle podruhé při impeachmentu osvobozen, protože nikdo (dokonce ani Bidenovi lidé) nemá zájem na přílišném rozmazávání maléru hraničícího s pokusem o státní převrat. Už s ohledem na kovidovou situaci nebo tolikrát pro nesvobodu kritizovanou ČLR a Ruskou federaci je nutno tuto špinavou záležitost co nejrychleji smést ze stolu. Snad již během týdne. Bude to prý „rychlý proces“. Zůstane nejspíše toliko u příležitostného přežvykování exprezidentova machismu, venkovanství či onoho trapného obvinění, že byl sovětským/ruským agentem.

Vzhledem k míře dlouhodobého rozštěpení USA, které Obamův předchůdce pouze využil a vystupňoval, je zapotřebí jako soli, aby se společnost co nejvíce zklidnila. Aby po sociálních sítích konečně přestaly mezi americkými občany kolovat „nezvratné důkazy“ o ukradených volbách. A vůbec se vybičovaný lid, v němž je militarismus zakořeněn, maximálně stabilizoval. Vše se proto zase bude obracet směrem k tradičnímu střednímu proudu politiky, proti němuž Bidenův předchůdce nevybíravě bojoval. V podstatě tím ale vlastně jen dosáhl toho, že se zjevilo podstatně víc žírného prostoru pro některé (tentokrát spíš levicové) křiklouny a radikály. Namísto konzervativců vedených svébytným oligarchou, jehož obdobou byl v Itálii Berlusconi a v našich luzích a hájích zůstává Babiš, se asi daleko mohutněji prosadí standardnější oligarchické sítě s liberálním nátěrem.

K dotažení jim zůstanou záležitosti jako generaci trvající válka v Afghánistánu, k novému budování vztahy s rozpínavým Íránem a úzce provázaným Izraelem. Za nich se budou Spojené státy, dlouhodobě čelící dopadům demografických změn či strukturálních hospodářských potíží, dál rychle měnit přímo před očima. A samozřejmě nepřestane ani jejich pozvolný globální strategický ústup. Z propadu slávy Západu pak vzniknou i další rozbroje v rámci euroatlantického prostoru. Což se svými plody přímo týká, nenamlouvejme si, že ne, také české kotliny.

 

Obdobný text publikoval Deník(.cz)

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama