Reklama
 
Blog | Pavel P. Kopecký

Nezapomínejme!

Dovolím si začít vybraným citátem z twitterových mínění paní předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové: „Před 82 lety začali nacisté s okupací Čech, Moravy a Slezska a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava. Temná stránka našich dějin, která zničila život mnoha občanů. Zatímco za tuto okupaci proběhla omluva a pokání, jiní okupanti i dnes otevřeně vyhrožují. Nezapomeňme.“

Krok za krokem si proberme tento nový poklad ducha, vyrostlý z mladé krve českého stranického života. Jednak je zjevnou manipulací, že by nejhorší období našich národních dějin odstartovali jen jacísi blíže neurčení „nacisté“. Byli to především němečtí nacisté a s nimi i obrovské množství Němců, kteří se za nacisty označit nedají. To už bylo přece, a v mnoha různých souvislostech, doloženo a publikováno nespočetněkrát! Přičemž výše uvedený e-názor Pekarové Adamové dokládá, že právě k předsedkyni liberálně-konzervativní strany se takto známa fakta fakt nedostala.

Krajně absurdní se rovněž jeví její tvrzení, že by součást Velkoněmecké říše, takzvaný Protektorát Čechy a Morava, byl autonomií. Jistě, zpočátku se touto charakteristikou okleštěných českých zemí propagandisticky operovalo, ale nebyla to pravda od samého začátku. Za další není ani úplně přijatelné ono kategorické tvrzení o „omluvě a pokáních“. Stačí si vzpomenout, kolikrát se po osmdesátém devátém obě komory našeho parlamentu, jehož je Pekarová Adamová členem, zabývaly historizujícími útoky ze západního zahraničí! Některé z nich zcela zjevně zásadně relativizovaly nevinu meziválečného Československa a představovaly ho, poněkud v duchu německé nacistické rétoriky (!), coby původce války. Nebo dokonce zkoušely zpochybňovat poválečné uspořádání střední Evropy.

Reklama

Ovšem tím nejdůležitějším argumentem k výplodu pí Pekarové, naznačující, že za rok 1968 žádná omluva nepřišla, jsou jiné skutečnosti. Snadno ověřitelná data, že všechny zúčastněné země, Maďarsko, Polsko, NDR, Bulharsko a SSSR, se za vpád „bratrských armád“ omluvily, nebo přinejmenším svou účast na protiprávní akci zpochybnily, již na sklonku roku 1989. A to není vše. Nástupnickou, postsovětskou Ruskou federaci reprezentuje výrok Borise Jelcina – „Vpád odsuzujeme jako agresi, jako útok na svrchovaný, samostatný stát, jako vměšování do jeho vnitřních záležitostí.“ Světe i čeští manipulátoři veřejným míněním, divte se, k tomuto mínění se posléze připojil též Vladimír Putin.

Ano, nezapomeňme. Nejenom na naše trudné moderní a soudobé dějiny s oběma okupacemi či dalšími tragédiemi. Zejména však nezapomeňme skutečnost, že některým ctižádostivým politikům poskytuje značná nevzdělanost nebo nevalný charakter velikou šanci k práci. Byť se jejich strana, nebo rovnou koalice stran (ani Spolu) nejeví atraktivní a zdá se nabíledni, že ve Strakovce její bafuňáři hned tak nezasednou, hlavní je alespoň „zůstat u toho“! A jelikož solidní argumenty obvykle postrádají, musejí vytvářet lidové atrakce klidně třeba z odpadků. Jenže typický partajní profesionál obvykle nebývá ani buhvíjak tvořivý člověk. Tím více ne environmentální umělec, jež vytváří hodnoty i ze zbytků na rumištích. Spíše bývá jen mocenským dryáčníkem, jemuž dnes hodně, hodně usnadňují činnost (a)sociální sítě, co obecně dodávají lidem odvahu vyjadřovat se tak nějak ke všemu. V dnešní době nezapomínejme hlavně na to.

Obdobný text publikoval Deník(.cz)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama