Reklama
 
Blog | Pavel P. Kopecký

Demokracie v Globálu

Za minulého zřízení se říkala anekdota, jež na běžný nedostatek lepších potravin či spotřebního zboží v obchodech reagovala parodií manipulačních frází komunistických hlavounů: „Maso koupíte v Brzku a vše ostatní je v Globálu!“ Kam to minulý režim se svými floskulemi o lepším životě pracujících dobudoval, všichni víme. Ne všichni jsou ale ochotni připustit, že tomu nebylo ani tak pro jeho systémově nesvobodné praktiky, nýbrž proto, ježto normalizační konzumerismus měl své nepříjemné mezery.

Ne právě málo plnoprávných občanů bude vždy lhostejných k občanským svobodám a místo práva na názor nebo necenzurované informace jim bohatě postačí – slovy sociologie – „argument ledničky“ a podobné hodnoty. Zvláště když takové „argumenty“ vyjdou z úst silného vůdce, skrze nějž mohou ventilovat osobní frustrace. A tím spíše, jsou-li k šíření pokleslého myšlení šikovně využívány sociální sítě, o nichž nám bylo také k smrti omíláno klišé, jak moc přispějí k rozmachu (globální) lidovlády.

Demokratické procesy dostávají v posledních letech na frak a těžko nebýt ohledně progrese těchto procesů optimistou. Zříme to žel i ve střední Evropě; ať běží o Maďarsko, Polsko, leč stále víc i o Slovensko. Extrémní masové akce snadno manipulovatelné lůzy vidíme v USA, které vždy pracovaly se všudypřítomnou propagandou své výjimečnosti: že washingtonský Kapitol je dědicem římského Kapitolu. Pupkem politicky civilizovaného světa.

Samozřejmě, hned slyšíme výmluvy potentátů, že bojůvky vzniklé ve prospěch poněkud vyšinutého prezidenta, nejsou americkým projevem. Není tomu tak, samozřejmě. Donald Trump pouze demaskoval dlouholeté štěpící linie v zemi, s nimiž se v poslední době spojovalo i předvolební násilí, a systematicky jich zneužíval. Kdyby nic jiného, tak jen na darech s ním sympatizujících občanů prý v posledních týdnech obdržel stovky milionů dolarů. Pročež není divu, že proti němu musel vystoupit také Arnold Schwarzenegger, republikánský idol a hvězda béčkových snímků. Vybaven plastikovým mečem Barbara Conana, pro jisté společenské vrstvy nejsrozumitelnějším bojovým nástrojem, brojil proti „nejhoršímu prezidentovi v dějinách“.

Trumpova snaha udržet moc stála pár jeho krajanů život, mnoha dalším pošramotila zdraví a spoustu z nich posunula k protiteroristickému soudu. Ošklivé zranění však najmě utržily samotné Spojené státy americké, jež po nezvládnutí pandemie již podruhé v krátké době vyhlížejí proti stále globálně ambicióznější a politicky nesvobodnější Číně jako vnitřně nestabilní celek. Kolos na hliněných nohou. Vážně tak dlouho, předlouho vyvážející demokracii, až mu doma žádná nezůstala. Skvěle nabytá zbraň pro kohokoli, koho dosud Bílý dům (výběrově) kritizoval!

Záměr podruhé odvolat jediného prezidenta je ojedinělý a má široký přesah. Jednak se tím jeho zapřísáhlí nepřátelé (i četní dosavadní spojenci) sichrují vůči dalším protistátním krokům hlavy státu, za druhé tím rovněž leckdy budují příští kariéru. Včas přeběhnuvším se dostane odměn a tradiční antitrumpisté si stavějí skvělé předpolí pro příští vývoj. De facto hlásají pověstné „my jsme vám to hned říkali“.

Odcházející prezident jim nevědomky daroval žírné pole pro prakticky jakoukoliv následující politickou žeň, včetně kromobyčejných čistek. Státní aparát bude přece nutné důkladně „dezinfikovat“. Kdo si nadto vzpomene, že po minulých prezidentských volbách neměli tito obránci svobody nejmenší zábrany bez důkazu zpochybňovat jejich legitimitu. Hlásat, že velkokapitalista Trump vyhrál demokratické volby jen a pouze proto, neboť je Putinův agent. Každý se teď pokusí vykoupat v trumpovské krvi. Už to učinily i sociální sítě (soukromé firmy, jimž hrozí procesy a restrikce), když odcházejícího umlčely. A polínko si přiložil i prostoduchý válečný zločinec George W. Bush. Demokracie v globálu!

Obdobný text vychází ve slovenském deníku Pravda

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama